Książki, Księgarnia

„Bezdech”- Grzegorz Kapla

„Bezdech” Grzegorza Kapli to bez wątpienia jeden z najciekawszych debiutów literackich na polskim rynku księgarskim w przeciągu ostatnich miesięcy. Pod względem klasyfikacji gatunkowej Bezdech jest powieścią kryminalną, zawierającą w sobie wszystkie najlepsze właściwości tego niezwykle popularnego gatunku, a więc: wartką akcję, znakomicie skonstruowaną intrygę, która z każdą stroną odsłania coraz to nowe wymiary i perspektywy a także wiarygodnych, pełnokrwistych bohaterów, z którymi czytelnik może się utożsamiać. Bezdech autorstwa Grzegorza Kapli to jednak znacznie więcej. Ta niezwykła książka oprócz walorów typowych dla swojego gatunku stanowi również wyjątkowo interesującą lekturę z historycznego punktu widzenia: oprócz twardych, a nieraz wręcz brutalnych i okrutnych powojennych realiów mamy tutaj również malowniczą a zarazem wierną realiom panoramę polskich dziejów, włącznie z takimi wątkami, jak sytuacja Żydów w powojennej Polsce, pierwsze etapy działania systemu komunistycznego na naszych ziemiach czy historię polskiego podziemia antykomunistycznego, które po zakończeniu wojny musiało walczyć z świetnie zorganizowaną machiną państwa socjalistycznego.

Jednak to, co jest w tej historii najciekawsze, to perfekcyjnie wręcz zrealizowane współistnienie dwóch planów czasowych: przeszłości oraz terażniejszości, które przywodzi na myśl tak uznane dzieła światowej literatury, jak na przykład „Syn” Philippa Meyera.

Dwa światy, dwie niezwykłe historie

Fabuła „Bezdechu” autorstwa Grzegorza Kapli rozpoczyna się w momencie, gdy przypadkowy biegacz znajduje nad Wisłą zwłoki młodej kobiety. Do śledztwa zostaje przydzielona podkomisarz Olga Suszczyńska, policjantka z doświadczeniem oraz skomplikowaną przyszłością. Podkomisarz Suszczyńska bardzo szybko zdaje sobie sprawę, że prowadzone przez nią śledztwo to coś znacznie więcej, niż makabryczna zbronia. Badając sprawę zdeterminowana policjantka powoli zdaje sobie sprawę z tego, że morderstwo stanowiące przedmiot jej śledztwa jest głęboko powiązane z daleką, bardzo wręcz daleką przeszlością: z czasami początków istnienia na polskiej ziemii państwa komunistycznego.

Jednocześnie autor z prawdziwą maestrią rozwija drugi plan czasowy, którym jest historia małego żydowskiego chłopca, w rezultacie organizowanej przez komunistów akcji wysiedleńczej rozdzielonego z ojcem i razem z matką trafiającego do domu małego, warszawskiego sklepikarza.

W jaki sposób ostatecznie te dwa, pozornie całkowicie od siebie odległe plany, okażą się ze sobą powiązane? Czy podkomisarz Olga Suszczyńska zdoła rozwiązać zagadkę morderstwa i czy sama praca policyjna okaże się w tym wypadku wystarczająca? Czytając „Bezdech” Grzegorza Kapli nie tylko poznamy odpowiedzi na te pytania, ale również, wspólnie z bohaterami, będziemy świadkami najważniejszych wydarzeń polskiej historii w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.