Książki, Księgarnia

Książka „1968. Czasy nadchodzą nowe”

Książka1968. Czasy nadchodzą nowe” autorstwa Ewy Winnickiej, Cezarego Łazarewicza
  • Lektura ta, to wielka opowieść reporterska o roku 1968, w którym rozgrywało się niezwykle wiele wydarzeń. Studenci francuscy chcieli koedukacyjnych akademików, polscy pragnęli wolności słowa, Czesi z kolei podejmowali walkę z inwazją tzw. „bratnich krajów”, natomiast robotnicy angielscy zamiast ziemniaków zaczęli jeść makaron. Po zamieszkach, które rozegrały się w Paryżu, władze powoli zaczęły słuchać ludzi młodych. W Warszawie, po starciach do których doszło, więzienia pełne były studentów i aż kilkadziesiąt tysięcy Polaków, mających żydowskie pochodzenie, musiało wyjechać z kraju.
Interesujące połączenia w podręczniku
  • Autorzy książki używając kilkanaście dramatycznych, zaskakujących, a czasami zabawnych „flashbacków” połączyli je z wielu odrębnych historii w jedną całość. To zespolenie dało niezapomniane, burzliwe wątki oraz konsekwencje. W 1968 roku,  młodzi ludzie nie pamiętali wojny w na swoim kontynencie – Europie. Była to wyjątkowa sytuacja, gdyż ich pradziadkowie, dziadkowie czy ojcowie ginęli w obozach, na frontach, w bombardowanych miastach. W opisywanym roku, w którym, to oni dorastali, było większe uporządkowanie. Nie mieli takich problemów jak radzenie sobie z głodem, uczęszczali do szkoły, a najlepsze osoby trafiały na uniwersytety. Tak, to wyglądało przynajmniej w teorii.
Ważne wydarzenia i bohaterowie
  • W okolicach marca zostały wyrwane pierwsze kamienie z bruku. Jesienią 1968 Stefan Dorna, który był żołnierzem polskich wojsk okupacyjnych, zaczął strzelać do mieszkańców miasteczka czeskiego, na które najechał wraz z własną armią. Przy budce telefonicznej zginął od serii z karabinu maszynowego młody człowiek, natomiast starsza kobieta  poniosła śmierć dosłownie w bamboszach i szlafroku na chodniku. Żołnierz ranił także 13 osób, wliczając dwóch kolegów z oddziału. Inna osoba, Andrzej Krakowski przestał już wtedy być Polakiem. Wyrzekła się jego ojczyzna, ponieważ miał pochodzenie żydowskie.
  • Stefan oraz Jola, amerykańskie rodzeństwo pochodzące z San Francisco – przekazywali wiedzę znajomym z Gliwic, jak zostać hipisem oraz czym jest LSD. Janusz Szpotański, autor opery narodowej o nazwie „Cisi i Gęsi”, lekko sepleniący, w tym samym momencie rozgrywał partię szachów pod celą razem z współwięźniami. 16 letni Roman Goupil planował rewolucję, która to miała zmienić Francję.
Dlaczego warto przeczytać?
  • Warto przeczytać książkę „1968. Czasy nadchodzą nowe”, gdyż opisuje naprawdę wyjątkowy rok, w którym działo się wiele ciekawych wydarzeń. Historie w niej zawarte, opowiadają teoretycznie o niedawnych czasach, ale w większości ludzie ich nie kojarzą. Zostają w niej przedstawione znane bądź nieznane postacie, wydarzenia, o których dobrze wiedzieć. Narracja jest świetnie poprowadzona, oprócz tego występuje naprawdę godny uznania język.

Dodaj komentarz